Zabiegi
- Elektroterapia
Podczas zabiegów elektroterapii wykorzystuje się działanie lecznicze odpowiednio dobranego prądu stałego, zmiennego bądź impulsowego. W zależności od dolegliwości pacjenta i oczekiwanego efektu należy wybrać rodzaj prądu, jego natężenie i częstotliwość. Warto zaznaczyć, że elektroterapia jest metodą bardzo bezpieczną.
- Ultradźwięki
Fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Za górną granicę słyszalnych częstotliwości, jednocześnie dolną granicę ultradźwięków, uważa się częstotliwość 20 kHz, choć dla wielu osób granica ta jest znacznie niższa. Za umowną, górną, granicę ultradźwięków przyjmuje się częstotliwość 1 GHz. Zaczyna się od niej zakres hiperdźwięków Niektóre zwierzęta mogą emitować i słyszeć ultradźwięki, np. pies, szczur, delfin, wieloryb, chomik czy nietoperz.
- Laseroterapia
Metoda oddziaływania energii promieniowania laserowego na tkanki, polegająca na aplikowaniu na chore miejsca wiązki światła laserowego o odpowiedniej mocy i długości fal. Wykorzystanie wiązki laserowej o zwiększonej mocy jest bardzo wszechstronnie.
- Magnetoterapia
Zabieg leczniczy wykorzystujący wysokoczęstotliwościowe pole magnetyczne działające poziomie komórkowym, czyli na najmniejszej jednostce budulcowej. Stymuluje komórki do naturalnych procesów regeneracji i gojenia. Szczególnie zastosowanie zabieg magnetoterapii znajduje w przypadkach złamań kości, ponieważ stymuluje osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze do nadbudowy miejsca złamania.
- Fala uderzeniowa
Zmniejsza napięcia mięśniowe, zmniejsza chroniczny ból, przyspiesza gojenie stawów urazowych, rozpuszcza i rozbija zwłóknienia, zrosty, zwapnienia. Fala uderzeniowa przyspiesza proces zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się i wspomaga proces leczenia w obszarze poddanym terapii.
- Naświetlania lampą Sollux
Zabieg z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego, którego zasadniczą cechą są właściwości cieplne. Promieniowanie dociera aż na głębokość 30mm, zmieniając biologiczne cechy tkanek, przyspieszając ich regenerację i odbudowę. Podczas terapii stosuje się dwa rodzaje filtrów światła: czerwone i niebieskie.
- Krioterapia
Krioterapia z greckiego kryos - chłód, lód oraz therapeia – leczenie, znaczy tyle co leczenie chłodem, zimnem. Temperatura takiego zabiegu uzależniona jest od gazu, który wykorzystany jest do zabiegu i tak np. ciekły azot generuje temperaturę u wylotu dyszy od -160 ˚C do -195 ˚C, dwutlenek węgla -75˚C, zimne powietrze -35˚C. Najczęściej zabieg wykonuje się miejscowo, za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza parę z ciekłego azotu, dwutlenku węgla lub zimnego powietrza. Wykorzystuje on reakcję organizmu na działanie niskich temperatur, wywołując efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy i rozluźniający.
- Hydroterapia
Inaczej wodolecznictwo, akwaterapia. Metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.